Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Медіаексперт Роман Кабачій про цілі і методи російських маніпуляцій

Воєнні дії не єдине, за що взявся Кремль. Інший надпотужний інструмент підриву української державності з боку РФ – інформаційна війна. Вона краде нашу національну безпеку та цілісність не так очевидно, як фізична, однак куди більш нахабно, настирливо та хитро. І якщо раніше скидалося на те, що ця війна ведеться ззовні, десь за українським кордоном і зі спрямуванням ідіологем про російську велич на далекий експорт, то сьогодні вже очевидно, що російські маніпуляції ефективно діють у вигляді пропаганди всередині власне українського медіапростору. Про головні цілі і методи пропаганди РФ в Україні студентам Школи судової журналістики розповів історик, у минулому медіаексперт Інституту масової інформації Роман Кабачій.

«Передусім навіщо?»

Пропаганда має свої чітко визначені цілі, одна з яких довести, що ми так званий “Failedstate” (або ж Неспроможна держава — держава, яка не може підтримувати своє існування як життєздатна політична та економічна одиниця), уламок великого Союзу, який, лишившись без напрочуд успішного і перспективного братнього народу, заприсяг себе на занепад і розпад. Що наша культура є неповноцінною і занедбаною, що вона не має досить потуги і цінності, аби заслужити окремішність. А наша економіка уже 27-й рік колапсує: гривня усе обвалюється й обвалюється, а дефолт прогнозується і прогнозується. Як зазначає медіаексперт, головна ідея російської пропаганди: Україна ледь-ледь тримається і дихає з останніх сил.

І, звичайно ж, РФ усіляко доводить вічні істини: Крим ніколи не був українським, а на Донбасі немає російських військ, а лише громадянська війна, у якій Росія допомагає повстанцям.

Як бачимо, економічна, політична та громадянська “несостоятельность” як вона є. Чого б такий failedstate і не розділити між сусідніми країнами, як це пропонував президентові Польщі екс-спікер Державної Думи Росії Жириновський?

Методи

Цікаво, що російська пропаганда спирається на потужні інструменти усередині нашої держави. Серед них, як говорить Роман Кабачій, політичні сили. Це, зокрема, колишня (якщо комуністи бувають колишніми) Комуністична партія України, уламки «Партії Регіонів»: «Опозиційний блок», «Наш край», «Відродження» та «Український вибір» Віктора Медведчука.

Як правило, жодна ефективна пропаганда не спрацює без залучення ЗМІ. «П’ята колона», сформована із «Комсомольской правды», «Аргументов и фактов», «Вестей», «Страны.ua», «Інтера» та низки інших медіа, які тим чи тим чином ведуть до президента-втікача Віктора Януковича чи його близького оточення, впроваджує в інформаційний простір України проросійські ідеї.

Медіаексперт наголошує на культурній експансії: перлини «отечественного кино», народні артисти російської естради, які вивозили мільйони, зароблені на гастролях Україною, у Росію та інші явища, якими усіляко намагалися стерти межі між різними культурами двох небратніх народів.

До того ж пропаганда йде в ногу з часом: якщо сьогодні величезний відсоток населення - молодь – не дивиться ефірів ТБ і не читає колонок «Вестей», саме час проплачувати їх кумирів – блогерів. Наприклад, Анатолія Шарія чи Тетяну Монтян. Вони у своїх влогах транслюють тези російської пропаганди і виступають грізними викривачами обурливих дій української влади.

Російська пропаганда просочується в українські соціальні інститути та організації. Сьогодні багато неурядових громадських об’єднань є лише бутафорією та прикриттям пропагандистів. Роман Кабачій згадує херсонські нібито «громадські» організації, які ходять школами міста і відкрито переказують дітям основні ідеї «русского мира».

Варто згадати й Українську православну церкву Московського патріархату, вплив якої важко переоцінити. Гучного розголосу набувають історії, коли священики УПЦ МП відмовляються відспівувати померлих, охрещених у церквах Київського патріархату. Як-от запорізький священик Євген Молчанов, що назвав УПЦ Київського патріархату незаконною і просто на похоронах 2-річного хлопчика відмовився його відспівувати. А для нашого релігійного народу це неабиякий психологічний тиск.

Як протидіяти?

Тож бачимо, що російська пропаганда має неабиякі рупори впливу, а проте чітких засобів протидії в інформаційній політиці нашої держави немає. Однак медіаексперт розповідає, що у таких умовах постають організації звичайних громадян, які боряться з кремлівською пропагандою. Наприклад, незвичний за українськими мірками StopFake – волонтерський інтернет-проект, створений для викриття неправдивої інформації про Україну та інші держави.

До речі, експерт говорить, що часто пропагандистські ідеї не так легко викрити, оскільки з першого погляду інформаційні матеріали скидаються на звичайні новини. На питання студентів-журналістів про те, як же вирахувати незалежне медіа, кому довіряти, Роман відповідає, що сам довіряє «Укрінформу».© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.