Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Адмінсудочинство та виборчий процес. Лекція судді Євгена Мєзєнцева для студентів КНУ ім. Т. Шевченка

Юрист –  це не професія, а світосприйняття

У рамках співпраці з Департаментом працевлаштування студентського парламенту юридичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка суддя-спікер Київського ААС Євген Мєзєнцев провів лекцію «Вплив адміністративного судочинства на виборчий процес в Україні».

Перед початком власне обговорювання теми студентам 1-3 курсів суддя назвав нормативи, якими необхідно користуватися під час обговорення впливу адміністративного судочинства на виборчий процес. До них належать Конвенція про захист прав та основоположних свобод людини, Міжнародний пакт про громадянські та політичні права 1966 року, Конституція України, КАС України, ЗУ «Про вибори президента України», ЗУ «Про вибори народних депутатів України», ЗУ «Про місцеві вибори», Рішення КСУ від 26 лютого 1998 року №1-рп/98, постанови пленуму ВАСУ від 01.11.2013 року №15, від 12.09.2014 року №9, від 05.02.2016 року №5.

Окрім зазначених доктрин виборчого права, існує безліч рекомендацій європейських органів. Зазначивши, що в Україні традиційно щоразу перед виборами змінюється відповідне законодавство, Євген Мєзєнцев сказав, що на практиці це не відчувається досить гостро. Хоча і євроексперти вважають, що постійні зміни ускладнюють виборчий процес.

Основні блоки лекції – висвітлення питань про загальні процесуальні моменти розгляду спорів виборчої категорії та підсудність. Розгляд виборчих спорів є нетривіальним. Уся несхожість на звичайний процес – у часових термінах. Починаючи з повідомлення сторін у справі та закінчуючи видачею копії рішення суду, процес є динамічним і швидким. Та й сам процес розгляду спорів виборчої категорії можна назвати зручним, тому що є лише дві інстанції – перша та апеляційна.  

Принциповим для визначення характеру спору як «виборчого» є повʼязаність з виборчим процесом. Тобто процедурні дії, які у сукупності забезпечують проведення виборів: утворення округів, утворення й формування складу виборчих комісій, складання списків виборців, висування й реєстрація кандидатів, агітація, голосування, підрахунок голосів та встановлення результатів, за необхідності повторне голосування – впливають на те, який із судів розглядає справу. Це унікальне явище у судових процедурах України.

Разом зі студентами Євген Мєзєнцев обговорив приклади справ, що розглядалися у Київському ААС та власної суддівської практики. Найбільше питань у студентів викликала справа, пов’язана з правом подружжя голосувати на місцевих виборах на підставі довідки переселенця. Правову колізію (одному з подружжя суд дозволив голосувати, а іншому – ні) вдалося врегулювати лише у 2018 році: голосувати на місцевих виборах можна лише за адресою реєстрації у паспорті.

У цілому, відсутність в Україні активного виборчого права не тільки для переселенців, а й для іноземців та осіб без громадянства – це певний нонсенс в європейській практиці. За загальним правилом, особа, яка постійно живе у певній громаді або комуні протягом трьох років,

платить податки та має з громадою певні зобовʼязання, має право голосувати та обиратися на місцевих виборах.  

Також багато питань викликала відсутність юридичних наслідків для порушників закону про вибори. Раніше існувало правило, за яким два попередження тягнули за собою зняття з реєстрації кандидата через ЦВК. Зараз це правило скасоване. Можна отримати десятки попереджень –  фактичних наслідків жодних.  

На всі питання студентів були надані кваліфіковані відповіді. Відкрите та щире спілкування стало запорукою подальшої співпраці та навчальних зустрічей зі студентами-юристами Київського університету.

ПРЕС-СЛУЖБА Київського ААС© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.