Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Судоустрій США від «А» до «Я»

Ми завжди любимо порівнювати, і з цим нічого не вдієш. Для нашого суспільства властивий інтерес до того, що відбувається там, за обрієм кордонів. Зокрема, ця цікавість стосується і могутньої країни – Сполучених Штатів Америки.

Суддя-речник КААС, член Ради суддів України Євген Мєзєнцев завдяки програмі USAID Fair Justice він у складі делегації відвідав Штати і тепер розкриває правдиві, не голлівудські факти роботи судів і суддів у США. Лектор ознайомив студентів Школи судової журналістики із самою системою та американським суспільством без прикрас. Якійсь розказані реалії не збігалися з нашим уявленням, але тим і цікавою стала лекція, що тривала близько трьох годин.

Учасники мали змогу з перших рук отримати інформацію та порівняти не лише особливості українського й американського правосуддя, але й способу життя та світогляду двох націй.

Від самого початку Євген Мєзєнцев розповів про систему та спеціалізацію судів США: суди штатів, федеральні суди та Верховний Суд. Порівнюючи останній з нашим Верховним Судом, зазначив, що американський поєднує у собі функції Верховного та Конституційного судів. Федеральні суди мають вузьку спеціалізацію та розглядають справи, пов’язані з організованою злочинністю, наркоторгівлею, торгівлею людьми, позови між жителями різних штатів, великими корпораціями, щодо прийняття у громадянство та ін.

Вимоги до федеральних суддів здивували своєю простотою: це має бути поважний юрист та доброчесний член своєї громади; середній вік судді коливається у межах 45-50 років (саме тому середній вік українських суддів зазвичай викликає в американських колег здивування).

Не обійшлося без порівняння умов роботи суддів та відповідальності за ухвалені рішення. У Сполучених Штатах як такої відповідальності за зміст ухваленого рішення не існує. Водночас дисциплінарна відповідальність може наставати за наявності певних умов (як правило, вони пов’язані з невиконанням вимог доброчесності). Найвищою її мірою є імпічмент.

Окремо зупинився доповідач і на особливостях функціонування традиційного для судової системи США суду присяжних, який нашим студентам до цього часу був знайомий здебільшого з телеекранів. На прикладі окремого судового процесу, спостерігати за яким Євгену Мєзєнцеву довелося під час свого нетривалого перебування у США, він зміг переконливо розповісти студентам про перебіг судового процесу у кримінальних справах, роль судді та присяжних в ухваленні рішень, права сторони захисту та сторони обвинувачення, забезпечення безпеки під час розгляду справ, шляхи дотримання принципу рівності сторін та презумпції невинуватості та ін.

Судова система США, незважаючи на свій сталий розвиток протягом останніх 200 років, величезні бюджети, що втрачаються на її утримання, все ж має і свої проблеми, наприклад, тривалі строки розгляду судових справ, або ж протистояння двох світоглядів – республіканського та демократичного, яке найяскравіше виявляється при необхідності ухвалення суспільно важливих рішень.

Найцікавішою частиною доповіді стала кінцева, коли Євген Мєзєнцев розповідав про визначні, а надто смішні та абсурдні, випадки суддівської сваволі, за які вони були піддані відповідальності – від отримання догани до імпічменту і навіть позбавлення волі.

Інформативна лекція про судоустрій та американське суспільство загалом наблизила нас до країни, яка була і залишається мрією для багатьох.

Завтра наші студенти матимуть змогу поспілкуватися із Анастасією Нуржинською, спеціалістом з комунікації, про те, як говорити на правові теми зрозумілою мовою.

ПРЕС-СЛУЖБА Київського ААС© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.