Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Чи захищеним є український суддя?

27 вересня 2017 року відбулося обговорення остаточного звіту з оцінки стану безпеки та охорони українських судів, підготованого радником з питань судової безпеки Ради правосуддя Нідерландів Кейсом Таксом (Cees Tax).

Участь у заході, організованому Консультативною місією Європейського союзу в Україні, взяв суддя-речник Київського апеляційного адміністративного суду, член Ради суддів України Євген Мєзєнцев.

Звіт експерта КМЄС, на жаль, лише підтвердив невтішні висновки, відомі всім українським суддям та працівникам судової системи: проблема судів у питанні безпеки є величезною і нагальною, а в судах виконують свої важливі обов’язки сміливі судді, часто в складних умовах та без застосування будь-яких заходів безпеки.

Експерт наголосив, що у жодному з досліджуваних судів система забезпечення безпеки не функціонувала належним чином, і за такої ситуації у судах можуть реалізовуватися будь-які види загроз - адекватного ж захисту від них наразі не існує. Наслідком цього є відчуття незахищеності, яке панує в судовій системі і є цілком обґрунтованим.

На думку К. Такса, було б наївно думати, що спалах насильства омине відправлення правосуддя, тому треба враховувати широкий спектр потенційних загроз і вживати проти них ефективні заходи захисту.

Учасники обговорення погодилися із основоположними висновками звіту, а голова ДСА України Зеновій Холоднюк зупинився у своїй доповіді на конкретних недоліках в організації безпеки судів; також голова ДСА зазначив, що навіть присутність у суді працівників Національної поліції часто не гарантує забезпечення безпеки суду та його працівників. З. Холоднюк доповів план створення Служби судової охорони та наголосив, що у бюджеті вже передбачено кошти на ці заходи.

У свою чергу Голова Ради судді України Валентина Сімоненко зосередила свою увагу на іншому важливому аспекті забезпечення безпеки судів: адже якщо судді не можуть виконувати свої обов’язки і на них може здійснюватися вплив для прийняття ними сприятливого рішення шляхом застосування агресії та насильства, це є прямою загрозою незалежності суддів, а разом з тим і принципу верховенства права.

Будь-яке рішення судді, прийняте в умовах, несприятливих з точки зору безпеки (зокрема, в умовах висловлення агресії на адресу суддів, або так само агресивних вимог прийняти рішення на користь когось із учасників) може вважатися таким, що прийняте під тиском, а отже, в подальшому бути скасоване.

Перелік умов, що можуть давати підстави для визнання рішення таким, що прийняте під тиском, також не є вичерпним – адже навіть присутність у залі судового засідання надмірної кількості вільних слухачів, які явно підтримують ту чи іншу сторону своїми висловлюваннями тощо, може створювати нервову атмосферу та очікування загроз, а відповідно - і впливати на суддів при прийнятті ними рішення.

Прес-служба Київського ААС© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.