Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Судді сприятимуть правовому регулюванню конфлікту на Донбасі

Право на правосуддя – одна з наболілих проблем, з якою стикаються громадяни на території окремих регіонів Донецької та Луганської областей, і законодавець повинен якомога швидше вирішити нагальні питання. Такої думки дотримуються українські судді, які взяли участь у круглому столі «Конфлікт на Донбасі: виклики, загрози і їх правове регулювання».

Київський апеляційний адміністративний суд представляли судді Оксана Епель, Євген Мєзєнцев, Ірина Желтобрюх, Інна Грибан, Олександр Беспалов, Олена Губська.

«В Україні існує чотири різних реальності з правами людини: в окупованому Криму, частини Донецької і Луганської областей, контрольованої самопроголошеними ДНР і ЛНР, частини Донецької і Луганської областей уздовж лінії розмежування, контрольованої державою, і в інших регіонах країни», – зазначила суддя Вищого адміністративного суду, віце-президент Асоціації адміністративних судів України Наталія Блажівська.

За її словами, перед населенням, яке проживає в Донецькій і Луганській областях, досі виникають значні труднощі, пов’язані з доступом до судів і органів прокуратури, які розташовані на територіях підконтрольних уряду.

«Втрата, знищення та конфіскація матеріалів справ до і під час процесу, переміщення або зміни територіальної підсудності або підслідності зазначених органів, умисне знищення матеріалів справ членами так званих «ДНР» і «ЛНР» – це далеко не всі проблеми, з якими стикаються громадяни територій Донбасу», – сказала суддя. Вона також нагадала, що 12 жовтня 2016 року ПАРЄ прийняла дві резолюції щодо Україні.

«ПАРЄ і надалі закликає Україну вжити заходів щодо забезпечення прав і свобод жертв конфлікту: спростити повсякденне життя непідконтрольних територій і переміщених осіб з цих районів; сприяти доступу жителів до правосуддя шляхом належного забезпечення діяльності судів в районах, підконтрольних уряду, чия юрисдикція була поширена на непідконтрольні території. З огляду на це, важливим є забезпечення доступу до правосуддя для всіх відповідно до Конституції та міжнародних зобов'язань України, незважаючи на конфлікт», – резюмувала вона.

Тему продовжила суддя Київського апеляційного адміністративного суду, модератор круглого столу «Конфлікт на Донбасі: виклики, загрози і їх правове регулювання» Оксана Епель, яка озвучила питання забезпечення доступу до правосуддя у справах, підвідомчих судам, що тимчасово припинили свою роботу в зоні ОРДЛО.

«Проблемним залишається питання про надання громадянам України, які залишилися в зоні АТО і з різних підстав не можуть виїхати на мирну територію України, реальної можливості реалізувати своє право на звернення до суду. На мирній території створюються центри правової допомоги, однак вищезгадана проблема все одно залишається не вирішеною», – сказала Оксана Епель. Крім того, за її словами, громадяни, які отримали статус тимчасово переміщених осіб і проживають на мирній території, також іноді відчувають обмеження прав на судовий захист, наприклад, у разі відсутності у них здатності оплатити судовий збір та неврахування судом обставин як поважних для звільнення від його сплати.

Також Оксана Епель окремо звернула увагу законодавців на питання захисту прав на майно, яке залишилося в зоні АТО, зокрема на об’єкти нерухомості і транспортні засоби. На її думку, сьогодні відсутнє законодавство, яке б чітко регламентувало дієві й ефективні способи захисту зазначених прав і порядок їх реституції в разі порушення.

«Зона АТО є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, що регламентують гарантії захисту права власності, недоторканності житла й іншого володіння особи тощо. У березні 2016 року в ВР України був зареєстрований проект Закону про відшкодування збитків за зруйноване чи пошкоджене житло або приватні домогосподарства. Однак прийнятий він так і не був. Це запитання залишилося без нормативного врегулювання, а потерпілі змушені звертатися в ЄСПЛ», – зазначила суддя Київського апеляційного адміністративного суду Оксана Епель.

Учасники заходу вирішили створити робочу групу для швидкої розробки законопроектів щодо врегулювання проблемних питань, які були обговорені під час круглого столу.

Джерело – Форум.Юа© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.