Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Спеціалізований антикорупційний суд: найкращі світові практики та перспективи створення в Україні

Сьогодні, 16 червня, представники судової та законодавчої гілки влади зустрілися для ознайомлення з найкращими світовими практиками створення і функціонування антикорупційних судів та статусу їхніх суддів. Також вони обговорили причини, які обумовлюють потребу заснування спеціалізованих антикорупційних судів та можливі моделі їхньої організації.

Серед учасників заходу були Євген Мєзєнцев, суддя-речник Київського ААС, Костянтин Красовський, секретар Ради судової реформи при Президентові України, керівник Головного департаменту з питань правової політики Адміністрації Президента України, Сергій Козьяков, голова ВККС, Вадим Беляневич, заступник голови ВРП, Сюзан Фрітц, директор Місії USAID в Україні, Білорусі та Молдови, Єгор Соболєв, голова комітету з питань запобігання та протидії корупції ВР України.

Експертне обговорення відбулося завдяки ініціативі Проекту USAID «Нове правосуддя», ОБСЄ та Консультативної місії Європейського союзу.

Для учасників дискусії Ека Ткешелашвілі, голова Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, презентувала напрацювання експертів від інститутів Громадського суспільства та зацікавлених міжнародних організацій-донорів «спільне бачення щодо основних засад створення Вищого антикорупційного суду в Україні». Експерти занепокоєні серйозністю породжуваних корупцією проблем і загроз для стабільності та безпеки України, що підривають діяльність демократичних інститутів і цінності, доступ до правосуддя, дотримання етичних стандартів, а також піддають ризику сталий розвиток та верховенство права. Створення ВАС є логічним наступним кроком після створення Національного антикорупційного бюро України (НАБ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України (САП). Тому серед основних засад створення ВАС, на думку експертів:

  • конституційна і правова база
  • підсудність: виняткова юрисдикція щодо справ, які розслідуються НАБ, та обвинувачення, що підтримується САБ
  • добір суддів через відкритий конкурс з обов’язковою участю Громадської ради доброчесності. Міжнародна участь у процесі добору суддів є важливою, враховуючи ризик потенційного зовнішнього впливу через ухвалення рішень у надзвичайно важливих і резонансних справ
  • структура ВАС та оскарження рішень ВАС: кожна особа повинна мати право на перегляд ухваленого рішення в апеляційному та касаційному порядках. В апеляційному порядку перегляд рішень має здійснювати апеляційна палата ВАС (фізично вона має розташовуватися в окремій будівлі), а в касаційному – Касаційним кримінальним судом Верховного Суду.
  • додаткові гарантії та запобіжники. Оплата роботи судді ВАС має співвідноситися з підвищеними вимогами до такої посади, адже справи резонансні і пов’язані з корупцією високо посадовців, що може викликати ризик неналежного тиску на суддів. У разі потреби суддів та членів їх родин забезпечуватимуть додатковими заходами безпеки.

Під час обговорення практичних аспектів створення Вищого антикорупційного суду в Україні, а саме: підсудність, добір суддів, структура суду, процесуальні питання та гарантії незалежності – Євген Мєзєнцев, суддя-речник Київського ААС, наголосив, що утворення такого суду є вимогою часу. «Коли українська економіка на початку 2000-их років переходила на ринкову економіку, вимогою часу було створення арбітражних, господарських, судів. Коли суспільство вимагало створити адміністративні суди задля захисту їхніх прав у спорах із суб’єктами владних повноважень, держава відповіла на цей запит. Наразі основною проблемою суспільства є високий рівень корупції. Тому створення такого суду, як Вищого антикорупційного, є нагальною потребою нашого сьогодення», – зазначив Євген Мєзєнцев.

ВІДЕО заходу

ПРЕС-СЛУЖБА Київського ААС

 © Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.