Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Концептуальні зміни Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Сьогодні, 8 червня 2017 року, Інститут законодавства Верховної Ради України спільно з ГО «Національне благо України» та комітетом із законотворчої діяльності РГМ при Фонді гарантування вкладів фізичних осіб провели круглий стіл «Удосконалення законодавчої бази з метою підвищення ефективності роботи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та захисту вкладів і кредиторів неплатоспроможних банків».  

 

Учасники заходу обговорили проблеми національного законодавства в аспекті відповідності європейським стандартам. Також вони встановили, що система захисту вкладів у країнах Євросоюзу спрямована на захист вкладів фізичних осіб та суб’єктів господарювання в банківських та небанківських фінансових установах на стадії визнання їх неплатоспроможними. Це відрізняється від системи захисту вкладів в Україні, для якої характерним є гарантування вкладів лише фізичних осіб, внесених до банківських установ на стадії ліквідаційної процедури.

В умовах євроінтеграції для розвитку національного законодавства основною є відповідність європейським стандартам. А отже, для ефективної роботи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і захисту інтересів вкладників важливо внести концептуальні зміни до чинної системи законодавства в галузі гарантування вкладів Фондом:

- по-перше, доповнення об’єкту захисту вкладів чинної системи гарантування вкладів в Україні вкладами суб’єктів господарювання;

- по-друге, запровадження системи захисту вкладів членів кредитних спілок;

- по-третє, посилення наповненості Фонду за рахунок внесків його учасників.

Останній пункт надасть змогу акумулювати більший страховий фонд і за його рахунок збільшити розмір гарантованої суми відшкодування.

Крім того, для підвищення ефективності роботи Фонду слід конкретизувати перелік підстав для визнання нікчемними правочинів, вчинених між банками і вкладниками (ч. 3 ст. 38 чинного Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»). Вагомість такої конкретизації у тому, що абстрактні законодавчі положення призводять до зростання спорів, порушують принцип поваги власності, на дотриманні якого Європейський суд з прав людини наголошує в рішенні від 04.04.2017 р. у справі «ЯШАР HOLDING проти ТУРЕЧЧИНИ» при розгляді спору у вказаній сфері правовідносин.

Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що стаття 1 Протоколу № 1 містить три окремі норми: «перша, яка виражається у першому реченні першого абзацу і носить загальний характер, встановлює принцип поваги власності; друга, що міститься у другому реченні цього ж пункту, стосується позбавлення майна і представляє його в певні умови; що стосується третьої, записано у другій нормі: вона визнає, що Держави мають, між іншим, регулювати використання майна відповідно до загальних інтересів. Це не стільки правила, що не мають зв’язку між ними. Друга і третя стосуються конкретних прикладів порушення права власності, тому вони повинні тлумачитися у світлі принципу, закріпленого в першій».

Таким чином проблематика удосконалення законодавчої бази з метою підвищення ефективності роботи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб залишається актуальною та потребує теоретичного опрацювання і вжиття дієвих заходів на законодавчому рівні.

Оксана Епель, суддя Київського ААС

 

 

 

 

 

 © Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.