(044) 254-21-99, (097) 517-67-65
Україна, 01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30

Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Концептуальні зміни Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Сьогодні, 8 червня 2017 року, Інститут законодавства Верховної Ради України спільно з ГО «Національне благо України» та комітетом із законотворчої діяльності РГМ при Фонді гарантування вкладів фізичних осіб провели круглий стіл «Удосконалення законодавчої бази з метою підвищення ефективності роботи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та захисту вкладів і кредиторів неплатоспроможних банків».  

 

Учасники заходу обговорили проблеми національного законодавства в аспекті відповідності європейським стандартам. Також вони встановили, що система захисту вкладів у країнах Євросоюзу спрямована на захист вкладів фізичних осіб та суб’єктів господарювання в банківських та небанківських фінансових установах на стадії визнання їх неплатоспроможними. Це відрізняється від системи захисту вкладів в Україні, для якої характерним є гарантування вкладів лише фізичних осіб, внесених до банківських установ на стадії ліквідаційної процедури.

В умовах євроінтеграції для розвитку національного законодавства основною є відповідність європейським стандартам. А отже, для ефективної роботи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і захисту інтересів вкладників важливо внести концептуальні зміни до чинної системи законодавства в галузі гарантування вкладів Фондом:

- по-перше, доповнення об’єкту захисту вкладів чинної системи гарантування вкладів в Україні вкладами суб’єктів господарювання;

- по-друге, запровадження системи захисту вкладів членів кредитних спілок;

- по-третє, посилення наповненості Фонду за рахунок внесків його учасників.

Останній пункт надасть змогу акумулювати більший страховий фонд і за його рахунок збільшити розмір гарантованої суми відшкодування.

Крім того, для підвищення ефективності роботи Фонду слід конкретизувати перелік підстав для визнання нікчемними правочинів, вчинених між банками і вкладниками (ч. 3 ст. 38 чинного Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»). Вагомість такої конкретизації у тому, що абстрактні законодавчі положення призводять до зростання спорів, порушують принцип поваги власності, на дотриманні якого Європейський суд з прав людини наголошує в рішенні від 04.04.2017 р. у справі «ЯШАР HOLDING проти ТУРЕЧЧИНИ» при розгляді спору у вказаній сфері правовідносин.

Зокрема, ЄСПЛ зазначив, що стаття 1 Протоколу № 1 містить три окремі норми: «перша, яка виражається у першому реченні першого абзацу і носить загальний характер, встановлює принцип поваги власності; друга, що міститься у другому реченні цього ж пункту, стосується позбавлення майна і представляє його в певні умови; що стосується третьої, записано у другій нормі: вона визнає, що Держави мають, між іншим, регулювати використання майна відповідно до загальних інтересів. Це не стільки правила, що не мають зв’язку між ними. Друга і третя стосуються конкретних прикладів порушення права власності, тому вони повинні тлумачитися у світлі принципу, закріпленого в першій».

Таким чином проблематика удосконалення законодавчої бази з метою підвищення ефективності роботи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб залишається актуальною та потребує теоретичного опрацювання і вжиття дієвих заходів на законодавчому рівні.

Оксана Епель, суддя Київського ААС

 

 

 

 

 

 © Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.