Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


Слабкі місця реалізації прав іноземців та осіб без громадянства в Україні

Повсякчас варто пам’ятати, що іноземці – це люди з іншими культурою, менталітетом, а отже, і світосприйняттям. Їм не завжди будуть зрозумілими наші погляди і рішення.

Євген Мєзєнцев, суддя-речник Київського апеляційного адміністративного суду

Питання біженців в останні роки сколихнуло Європу. Якщо європейські країни більшою мірою мають проблеми з кількістю біженців, то Україна – із реалізацією їхніх, передбачених законом прав, і зокрема, у суді.

Для вирішення або принаймні для намагання вирішити попередньо окреслені проблеми Київський апеляційний адміністративний суд 26 травня 2017 року зібрав на одній платформі всіх учасників цього процесу. Кожен з них давав оцінку проблемі зі свого погляду...і, як очікувалось, конференція перетворилася на багатосторонню полеміку – судді, виконавча гілка влади, адвокати та діаспори, громадські організації взяли у ній активну участь.

Неголослівним буде сказати, що ця зустріч стала епічною та переламною у питаннях реалізації прав іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні. До цього часу ані судді, ані Державні міграційна та прикордонна служби, ані діаспори, ані громадські організації, такі як «Арабський дім в Україні», «Право на захист», Міжнародний благодійний фонд «Ассалам», Міжнародний конгрес «Щит», Міжнародний альянс «Азербайджан-Україна», «Форум народів України», не мали змоги висловити один одному свою позицію, претензії та поставити наболілі запитання.

Не менш важливим було приєднання до такої масштабної дискусії представників Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка,  Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції України, Секретаріату Комітету ВР України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин та багатьох інших.

Зустріч була поділена на чотири секції. У першій Джабар Закерія, голова зовнішніх зв’язків ГО «Арабський дім в Україні», проаналізував досвід арабських мігрантів в Україні на прикладі проблеми сирійської кризи, та інших мігрантів, які знаходяться в Україні певний час. У свою чергу Олександр Матякін, віце-президент Міжнародного конгресу із захисту прав і свобод громадян «Щит», наголосив на неоднозначному сприйнятті судовими органами законів та підзаконних актів міграційної служби в Україні. Значну дискусію викликав виступ Юрія Курилюка, заступника начальника відділу організації адміністративного провадження у справах іноземців та адміністративного провадження Адміністрації Державної прикордонної служби України. Він окреслив актуальні проблеми забезпечення розгляду позовів органів охорони державного кордону про примусове видворення та затримання іноземців і осіб без громадянства.

Представники Грузинської діаспори (Роберт Натрошвілі, виконавчий директор), Міжнародного благодійного фонду «Ассалам» (Дагер Салех Мухамед, президент), Міжнародного конгресу із захисту прав і свобод громадян «Щит»  (Олександр Матякін, віце-президент) не стримувались у своїх претензіях до дій прикордонників у конкретних ситуаціях. Уже на перших годинах ми побачили актуальність конференції: одна сторона в режимі живого активного діалогу отримувала професійні відповіді на питання, які до цього часу шукали самі, та розвіювали ілюзії, створенні неоднозначністю законів.

Не меншу дискусію, але вже між суддями та представниками Державної міграційної служби, спровокувала тема, піднята суддею Київського апеляційного адміністративного суду Іриною Желтобрюх. Вона говорила про практичне забезпечення процесуальних прав іноземців та осіб без громадянства, зокрема права на участь в судовому засіданні та на перекладача в осіб, які знаходяться у пункті тимчасового перебування, та шляхи його реалізації.

Друга секція стосувалася обговорення судової практики. Ґрунтовний аналіз практики Європейського суду з прав людини з питань громадянства надала Ольга Поєдинок, голова комітету з юридичної освітньої політики Асоціації адвокатів України, докторант кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка, голова правління Студії сучасного права. Щодо рішень адміністративних судів України у справах із захисту прав іноземців та осіб без громадянства виступала суддя Київського апеляційного адміністративного суду Олена Губська.

Пізнавальну презентацію щодо доступу до процедури захисту в Україні в контексті міжнародного співробітництва підготували Юг Біссо та Катерина Андрущенко, старший радник і фахівець з правових питань УВКБ ООН.

Спікери третьої секції обговорювали тему доказування. Як громадянинові довести суду свої побоювання повернутися до своєї країни, які мають бути межі доказів, з якими міжнародними та громадськими організаціями співпрацювати для перевірки обставин, для захисту? Судді Київського апеляційного адміністративного суду Михайло Кобаль, Євген Мєзєнцев, Василь Ключкович давали відповіді на ці важливі питання, адже саме вони є основними рушіями в ухваленні рішень, а також ділилися порадами та досвідом.

Дмитро Богдан, старший юрист благодійного фонду «Право на захист», який є виконавчим партнером УВКБ ООН в Україні, піддав судові рішення конструктивній критиці. Пояснив основні підстави відхилення позовів шукачам міжнародного захисту та описав дискреційні повноваження органів влади. Описавши стандарти та обов’язок доказування, спікер підкреслив, що немає необхідності в тому, щоб суддя був повністю переконаний у правдивості кожного фактичного твердження, зробленого заявником. Судді необхідно вирішити на підставі наданих доказів, а також на підставі достовірності тверджень заявника, чи є заява правдоподібною. У свою чергу Державна міграційна служба повинна довести сумніви щодо правдоподібності тверджень і законність прийнятого рішення.

Цей виступ викликав бурю емоцій і питань з боку суддів та згаданої служби. Але маючи на меті все ж таки знайти шляхи вирішення піднятих тем, модератори конференції, Оксана Епель та Наталія Блажівська, скерували полеміку у конструктивний діалог та допомогли знайти взаєморозуміння.

Чудовою промовою завершила конференцію Лілія Соломко, представниця громадської організації «Арабський дім в Україні». Лейтмотивом виступу став заклик до взаєморозуміння між представниками різних культур, віросповідань та світосприймання. Не варто керуватися суспільними стереотипами та побоюваннями перед невідомим. Будьмо відкритими та гуманними до тих, хто звернувся до нас за захистом.

Київський апеляційний адміністративний суд дякує всім учасникам заходу і маємо надію, що наша співпраця та майбутні професійні зустрічі будуть такими ж цікавими і продуктивними.

ПРЕС-СЛУЖБА Київського ААС© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.