Річний звіт Київського апеляційного адміністративного суду


Якість роботи суду

Якість роботи суду

Результати опитування щодо якості роботи суду 2015 року

Кодекс суддівської етики


«Школа судової журналістики». День п’ятий

Цього дня відбулася найдовша лекція з усіх. Але була настільки захопливою, що студенти навіть не помітили, як пройшов час.

Чим вона могла так зацікавити? Суддя-речник Київського апеляційного адміністративного суду, член Ради суддів України Євген Мєзєнцев розповів про систему судоустрою США. Він у складі делегації відвідав Штати і на власні очі бачив, як здійснюється правосуддя, від «А» до «Я» ознайомився із судочинством.

Учасники мали змогу з перших рук отримати інформацію та порівняти не лише особливості українського й американського правосуддя, але й способу життя та світогляду двох націй.

 

Від самого початку Євген Мєзєнцев розповів про систему та спеціалізацію судів США - суди штатів, федеральні суди та Верховний суд. Порівнюючи останній з українським Верховним Судом, зазначив, що той поєднує у собі функції Верховного та Конституційного судів. Федеральні суди мають вузьку спеціалізацію та розглядають справи, пов’язані з організованою злочинністю, наркоторгівлею, торгівлею людьми, позови між жителями різних штатів, великими корпораціями, щодо прийняття у громадянство та ін. Щороку у федеральних судах відбувається так звана ротація суддів – зміна їх спеціалізації.

Вимоги до федеральних суддів здивували своєю простотою: це має бути поважний юрист та доброчесний член своєї громади; середній вік судді коливається у межах 45-50 років (саме тому середній вік українських суддів зазвичай викликає в американських колег здивування).

 

Не обійшлося без порівняння умов роботи суддів та відповідальності за ухвалені рішення. У Сполучених Штатах як такої відповідальності за зміст ухваленого рішення не існує; водночас, дисциплінарна відповідальність може наставати за наявності певних умов (як правило, вони пов’язані з невиконанням вимог доброчесності), і найвищою її мірою є імпічмент.

Окремо зупинився доповідач і на особливостях функціонування традиційного для судової системи США суду присяжних, який нашим студентам до цього часу був знайомий здебільшого з телеекранів. На прикладі окремого судового процесу, спостерігати за яким Євгену Мєзєнцеву довелося під час свого нетривалого перебування у США, він зміг переконливо розповісти студентам про перебіг судового процесу у кримінальних справах, роль судді та присяжних у судовому процесі та ухваленні рішень, права сторони захисту та сторони обвинувачення, забезпечення безпеки під час розгляду справ, шляхи дотримання принципу рівності сторін та презумпції невинуватості та ін.

 

Судова система США, незважаючи на свій сталий розвиток протягом останніх 200 років, величезні бюджети, що втрачаються на її утримання, все ж має і свої проблеми, наприклад, тривалі строки розгляду судових справ, або ж протистояння двох світоглядів – республіканського та демократичного, яке найяскравіше виявляється при необхідності ухвалення суспільно важливих рішень.

Найцікавішою частиною доповіді стала кінцева, коли Євген Мєзєнцев розповідав про визначні, а надто смішні та абсурдні, випадки суддівської сваволі, за які вони були піддані відповідальності – від отримання догани до імпічменту і навіть позбавлення волі.

Дякуємо судді-речнику за інформативну та захопливу лекцію, яка дещо наблизила нас до країни, яка була і залишається мрією для багатьох.

ПРЕС-СЛУЖБА Київського ААС© Київський апеляційний адміністративний суд

Карта сайту

Всі права на матеріали, розміщені на сайті www.kaas.gov.ua, охороняються згідно з законодавством України. При
використанні будь-яких матеріалів з сайту посилання (у разі використання в Інтернеті прямий, не закритий від
індексування гіперлінк) на www.kaas.gov.ua є обов’язковим.